Икона Божьей Матери





Икона Божьей Матери Семистрельная, молитваИкона Божьей Матери, именуемая "Умягчение злых сердец", или "Семистрельная", связана с событием Сретения Господня, символизирует исполнение пророчества праведного Симеона о страданиях Богородицы: "Тебе самой оружие пройдет душу" (Лк.2, 35).

Перед этой иконой молятся о смягчении озлобленных сердец, об облегчении душевных и телесных страданий, о примирении враждующих. Обращение к Богородице перед ее иконой Семистрельная будет более действенным, если слова молитвы произносятся искренне, от самого сердца.

Дни празднования 13/26 августа.

Молитва

О многострадальная Мати Божия, превысшая всех дщерей земли по чистоте Своей и по множеству страданий, Тобою на земли перенесенных! Приими многоболезненная воздыхания наша и сохрани нас под кровом Твоея милости. Инаго бо прибежища и теплаго предстательства, разве Тебе, не вемы. Но яко дерзновение имущи ко Иже из Тебе рожденному, помози и спаси ны молитвами Своими, да непреткновенно достигнем Царствия небеснаго, идеже со всеми святыми будем воспевати в Троице Единаго Бога, всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь, глас 5-й

Умягчи наша злая сердца Богородице, и напасти ненавидящих нас угаси, и всякую тесноту души нашея разреши; на Твой бо святый образ взирающе, Твоим состраданием и милосердованием о нас умиляемся и раны Твоя лобызаем, стрел же наших, Тя терзающих, ужасаемся. Не даждь нам, Мати благосердая, в жестокосердии нашем и от жестокосердия ближних погибнути, Ты бо еси воистинну злых сердец умягчение.


По материалам "Заступница усердная. 43 молитвы к Божией Матери перед Ее святыми иконами".

Сделать бесплатный сайт с uCoz